Co grozi za nieprawidłowy wywóz odpadów budowlanych?
- Szczegóły
Czym są odpady budowlane? Obowiązujące obecnie przepisy prawa określają w bardzo jasny sposób, iż w kategorii odpadów budowlanych znajdują się wszystkie te śmieci, które powstają podczas wykonywania prac budowlanych lub remontowych. Zalicza się do nich między innymi gruz, płyty gipsowo-kartonowe, pozostałości po tapetach oraz glazurze, a także różnego rodzaju tynki i materiały dociepleniowe.
Wszystkie te odpady muszą być koniecznie posegregowane w odpowiedni sposób, dlatego też dzieli się je na trzy odrębne kategorie, od których tak naprawdę zależy, do którego kontenera na odpady będą mogły one trafić, aby zapobiec otrzymaniu wysokich kar za nieprawidłowy wywóz gruzu.
Tak jak wspomnieliśmy, istnieją trzy kategorie segregacyjne, jeżeli chodzi o odpady budowlane. Pierwsza z nich obejmuje tak zwane odpady niezanieczyszczone. W kontenerach na gruz tego typu znaleźć mogą się tylko i wyłącznie gruz (betonowy i ceglany), wszelkiego rodzaju kamienie oraz resztki wydobytej gleby i ziemi. W przypadku drugiej kategorii odpadów budowlanych będą to z kolei odpady zmieszane, które zawierają nie tylko wcześniej wymieniony przez nas gruz (w postaci zanieczyszczonej), ale również wszelkiego typu płytki ceramiczne, pozostałości po armaturze łazienkowej oraz zanieczyszczone farbą bądź klejem elementy montażowe. Trzecia grupa odpadów zawiera z kolei odpady budowlane, które miesza się między innymi z folii malarskich, kartonów, profili oraz elementów drewnianych.
Jakie kary grożą nam za nieprawidłowy wywóz odpadów budowlanych?
Będąc w temacie kar za nieprawidłowy wywóz odpadów budowlanych, należy przede wszystkim nadmienić, iż tego rodzaju śmieci mogą trafiać tylko i wyłącznie w miejsca przeznaczone do ich utylizacji, segregacji oraz recyklingu. Często jednak dochodzi do sytuacji, gdy ludzie usuwają odpady budowlane, wywożąc je na przykład na tereny leśne bądź też po prostu wrzucając je do kontenerów przeznaczonych na odpady zwykłe. Za takie czynności oczywiście grożą bardzo wysokie grzywny sięgające nawet 5 tysięcy złotych zgodnie z zapisami Kodeksu karnego. Oprócz tego w tym przypadku jesteśmy narażeni również na kary aresztu lub więzienia (do 8 lat) oraz oczywiście kary dodatkowe nakładane przez zarządcę osiedla. Często w tej sytuacji można też otrzymać mandat w wysokości do 1500 zł za nieutrzymanie porządku na swojej posesji.